Громадське обговорення проєкту рішення “Про реорганізацію Новоставської гімназії у Новоставську філію Великоколоднівського НВК «ЗНЗ І-ІІІ ст. - ДНЗ»”
Громадське обговорення
щодо реорганізації Новоставської гімназії Жовтанецької сільської ради Львівського району Львівської області
-
Найменування організатора громадського обговорення – Жовтанецька сільська рада Львівського району Львівської області.
-
Документи, винесені на громадське обговорення - Проект рішення Жовтанецької сільської ради Львівського району Львівської області «Про реорганізацію Новоставської гімназії у Новоставську філію Великоколоднівського НВК «ЗНЗ І-ІІІ ст. - ДНЗ».
-
Нормативне забезпечення: ст. ст. 25, 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. ст. 25, 66 Закону України «Про освіту», ст. ст. 32,35, 36, 37 Закону України «Про повну загальну середню освіту», ст. ст. 104, 105, 107 Цивільного кодексу України
Стаття 143 Конституції України: Територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування утворюють, реорганізовують та ліквідовують комунальні підприємства, організації і установи, а також здійснюють контроль за їх діяльністю, вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.
Стаття 25 Закону України «Про освіту»: Засновник закладу освіти зобов’язаний у разі реорганізації чи ліквідації закладу освіти забезпечити здобувачам освіти можливість продовжувати навчання на відповідному рівні освіти.
Стаття 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»: Реорганізація або ліквідація навчальних закладів комунальної форми власності здійснюється за рішенням місцевої ради.
Стаття 66 Закону України «Про освіту»: Органи місцевого самоврядування засновують заклади освіти, а також реорганізовують, перепрофільовують (змінюють тип) та ліквідовують їх з урахуванням спеціальних законів.
Стаття 32 Закону України «Про повну загальну середню освіту»: Рішення про утворення, реорганізацію, ліквідацію чи перепрофілювання (зміну типу) закладу загальної середньої освіти приймає його засновник (засновники).
Мережа закладів загальної середньої освіти формується відповідно до законодавства з урахуванням соціально-економічної та демографічної ситуації, а також відповідно до культурно-освітніх та інших потреб територіальної громади та/або суспільства.
Рішення про утворення комунальних початкових шкіл, гімназій як окремих юридичних осіб, їх реорганізацію, ліквідацію чи перепрофілювання (зміну типу) приймають районні, міські, сільські, селищні ради.
Рішення про утворення комунальних ліцеїв як окремих юридичних осіб, їх реорганізацію, ліквідацію чи перепрофілювання (зміну типу) приймають Верховна Рада Автономної Республіки Крим, обласні, міські, селищні, сільські ради відповідно до вимог законодавства.
Ліцеї можуть бути утворені та здійснювати освітню діяльність за умови дотримання вимог цього Закону, ліцензійних умов та положення про ліцей, затвердженого Кабінетом Міністрів України.
Під час утворення закладу загальної середньої освіти засновник зобов’язаний враховувати вимоги ліцензійних умов провадження освітньої діяльності у сфері загальної середньої освіти.
У разі реорганізації чи ліквідації закладу загальної середньої освіти засновник зобов’язаний забезпечити учням можливість продовжити здобуття загальної середньої освіти на відповідному рівні освіти.
Реорганізація і ліквідація закладів загальної середньої освіти у сільській місцевості допускаються лише після громадського обговорення проекту відповідного рішення засновника.
ІV. Соціальні групи населення, на які поширюватиметься дія документу - жителі Жовтанецької територіальної громади.
V. Мета проведення громадського обговорення - врахування думки жителів Жовтанецької територіальної громади щодо реорганізації Новоставської гімназії Жовтанецької сільської ради Львівського району Львівської області у Новоставську філію Великоколоднівського навчально-виховного комплексу «Загальноосвітній навчальний заклад І-ІІІ ступенів – дошкільний навчальний заклад» Жовтанецької сільської ради Львівської області.
Період реформ, розпочатий державою, поставив гостро питання реорганізації та ліквідації шкіл, що є результатом демографічної кризи. З кожним роком кількість учнів скорочується, тому й не дивно, що чимало закладів освіти стали малокомплектрими.
Заклади освіти з низькою наповнюваністю класів є найбільш затратними установами у перерахунку на одного учня. Тому перед місцевою владою постає питання раціонального розподілу бюджетних коштів, альтернатива утримання таких закладів (оплату за енергоносії, природний газ, водопостачання, інші послуги, зарплату технічному персоналу) чи переведення дітей до спроможних закладів освіти і забезпечення якісніших умов навчання завдяки вивільненим коштам.
Так, у Новоставській гімназії навчається 58 учнів та 10 вихованців. Вартість утримання одного учня даного закладу становить 86,6 тис. грн.
Для порівняння: у Жовтанецькому ліцеї, де навчається 619 учнів вартість утримання одного учня даного закладу становить 33,3 тис. грн., у Ременівському опорному ЗЗСО, де навчається 348 учні відповідно 34,0 тис. грн., у Жовтанецькій гімназії навчається 124 учні, а вартість утримання одного учня даного закладу становить 48,2 тис. грн.
Такі затрати (які у 2 - 3 рази перевищують не лише вартість утримання учня у школах, де вона найнижча, а й середній показник по громаді, що становить 41,8 тис. грн.) спрямовуються не на розвиток галузі чи забезпечення якості освіти, а виключно на оплату праці, утримання приміщення та сплату комунальних послуг. Окрім того, у школах з малою наповнюваністю учнів часто один учитель викладає кілька навчальних предметів, а у класах, де менше 5-ти учнів організовано класи-комплекти, відсутня повноцінна позакласна, спортивно-масова робота, що не сприяє соціалізації учнівської молоді.
Відповідно до Порядку та умов надання освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015р. №6 зі змінами та доповненнями: «За рахунок субвенції не здійснюється з 1 вересня 2016 року фінансування закладів загальної середньої освіти (крім закладів початкової школи та приватних закладів загальної середньої освіти), кількість учнів у яких становить менше 25 осіб». З 1 вересня 2025 року уряд вирішив не фінансувати коштом освітньої субвенції зарплату вчителів у школах із кількістю учнів менше ніж 45 осіб, а з 1 вересня 2026 року - менш ніж 60 осіб.
Відділом освіти зроблено аналіз демографічної ситуації та визначено прогнозовану чисельність учнів на наступні 6 навчальних років:
Роки народження |
01.09.2018-31.08.2019 |
01.09.2019-31.08.2020 |
01.09.2020-31.08.2021 |
01.09.2021-31.08.2022 |
01.09.2022- 31.08.2023 |
01.09.2023-31.08.2024 |
Кількість дітей, які народилися у с. Новий Став |
5 |
8 |
3 |
6 |
4 |
3 |
Кількість дітей, які народилися у с. Честині |
1 |
1 |
1 |
1 |
1 |
0 |
Разом |
6 |
9 |
4 |
7 |
4 |
3 |
Як висновок, у найближчі роки кількість учнів зменшиться, але зросте вартість утримання, в тому числі за рахунок зростання ринкових цін на енергоносії (електричну енергію, природний газ). Окрім того кількість дітей, які навчаються у ЗЗСО Кам’янка-Бузької ТГ становить – 26 учнів (31 % від кількості учнів, які проживають на території обслуговування Новоставської гімназії); кількість дітей, які навчаються у ЗДО м. Кам’янка-Бузька - 8 осіб (38 % від кількості вихованців, які проживають на території обслуговування Новоставської гімназії).
VI. Формат проведення громадського обговорення та порядок участі в обговоренні представників визначених соціальних груп населення:
Консультації з громадськістю проводитимуться у формі публічного громадського обговорення, шляхом зустрічей керівництва Жовтанецької сільської ради Львівського району Львівської області та керівництва Новоставської гімназії з громадськістю за визначеним графіком.
У громадському обговоренні з правом голосу можуть брати участь дієздатні жителі Жовтанецької територіальної громади, які досягли 18- річного віку та місце проживання яких в установленому законом порядку зареєстроване на території, в межах якої проводиться громадське обговорення.
VII. Поштова адреса та адреса електронної пошти, номер телефону, строк і форми для подання пропозицій (зауважень):
Місцезнаходження та адреса електронної пошти, номер телефону організатора громадського обговорення, за якими можна отримати консультації з питання, що винесено на громадське обговорення: 80431, Львівська обл., Львівський район, с. Жовтанці, вул. Львівська, буд. 2. Електронна адреса: 04374039@zhovtanetska-gromada.gov.ua
Прізвище та ім’я особи, визначеної відповідальною за проведення громадського обговорення – Віталій Шульган, заступник сільського голови.
Контактна особа – Ірина Вихопень секретар ради
VIII. Термін і спосіб оприлюднення результатів громадського обговорення, узагальнення висловлених в ході проведення громадського обговорення зауважень та пропозицій здійснюється організатором. Після отримання висловлених пропозицій та проведеного аналізу відбудеться оприлюднення результатів громадського обговорення на сайті Жовтанецької сільської ради Львівського району Львівської області.
Пропозиції (зауваження) учасників громадського обговорення подаються у письмовій чи усній формі, надсилаються електронною поштою із зазначенням прізвища, імені, по батькові та адреси особи, яка їх подає, до 23:00 год 12 квітня 2026 року. Анонімні пропозиції (зауваження) не реєструються.