Держпродспоживслужба інформує
Бджола медоносна (Apis mellifera) – комаха, яка є найважливішим запилювачем ентомофільних рослин на планеті. Бджоли відіграють важливу роль у всіх аспектах екосистеми, однією з яких є надання екосистемних послуг: покращення якісних і кількісних показників врожаю; забезпечують продуктами бджільництва(апіпродуктів): мед, пилок, прополіс, маточне молочко, бджолиний мед.
Пам’ятка
з безпечного застосування засобів захисту рослин щодо запобігання отруєння бджіл
Юридичні та фізичні особи, які застосовують засоби захисту рослин зобов’язані:
1. Дотримуватися діючих нормативно-правових актів, що передбачають охорону бджіл від отруєнь (хімічного токсикозу) – ст.30 ЗУ «Про бджільництво»;
2. Відповідно до статі 37 Закону України «Про бджільництво» при застосуванні засобів захисту рослин зобов’язані не пізніше ніж за три доби до початку обробки через медіа попередити про це пасічників, пасіки яких знаходяться на відстані до десяти кілометрів від оброблюваних площ.
3. Відповідно до пунктів 3-10 розділу 3 «Інструкції з профілактики та встановлення факту отруєння бджіл засобами захисту рослин» затвердженої наказом Міністерства економіки, торгівлі та сільського господарства України від 19 лютого 2021 року № 338 повинні:
- вживати всіх заходів з метою попередження отруєння бджіл;
- завчасно повідомляти органи місцевого самоврядування про заплановане застосування засобів захисту рослин шляхом надання повідомлення про застосування засобів захисту рослин (далі - завчасне повідомлення) за три доби до запланованого їх застосування;
- завчасне повідомлення подати до органів місцевого самоврядування, на адміністративній території яких (з урахуванням відстані 10 кілометрів від зовнішнього периметру території застосування засобів захисту рослин) планується застосування засобів захисту рослин. У разі якщо територія, на якій планується застосовування засобів захисту рослин, знаходиться на адміністративній території двох чи більше органів місцевого самоврядування (з урахуванням відстані 10 кілометрів від зовнішнього периметру території застосування засобів захисту рослин), завчасне повідомлення подається до всіх таких органів місцевого самоврядування. Повідомлення повинно містити таку інформацію:
дата і час початку робіт із застосування засобів захисту рослин;
територія майбутнього застосування засобів захисту рослин (площа (га), кадастровий номер (за наявності), місце знаходження ділянки тощо);
назва препарату, діючі речовини та клас небезпеки запланованих до застосування засобів захисту рослин;
спосіб (метод) застосування засобів захисту рослин;
терміни ізоляції бджолиних сімей відповідно до класу небезпеки засобів захисту рослин;
прізвище, ім’я та по батькові (за наявності) для фізичних осіб або повне найменування для суб’єктів господарювання;
дані для зв’язку з фізичними особами та суб’єктами господарювання (номер телефону та адреса електронної пошти);
-відомості про сільськогосподарську культуру, що обробляється засобами захисту рослин;
Обробка квітучих медоносів і пилконосів проводиться в стадіях бутонізації до початку та після закінчення цвітіння рослин.(пункт 10 розділу III у редакції наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України від 24.05.2023 р. N 1188)
4. Не допускати обробку квітучих медоносів і пилконосів під час масового льоту бджіл, безпосереднього контакту покрову бджіл з робочим розчином інсектицидів.
5. Всі роботи з пестицидами і агрохімікатами проводити в ранкові (до 10) і вечерні (18-22) години при мінімальних висхідних повітряних потоках. Як виняток, допускається проведення обробок у денні години у похмурі і прохолодні дні з температурою навколишнього повітря нижче +10 градусів. (6.1.5. Державні санітарні правила ДСП 8.8.1.2.001-98 «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві»).
6. Проводити обприскування наземним методом при швидкості вітру до 3 м/с (дрібно крапельне) і 4 м/с (крупно крапельне), при цьому не порушувати зону санітарного розриву від населених пунктів, тваринницьких комплексів, місць проведення ручних робіт по догляду за сільгоспкультурами, водойм і місць відпочинку при вентиляторному обприскуванні 500 м, при штанговому і гербігації дощуванням - 300 м. При застосуванні аерозольних генераторів санітарно-захисні зони повинні відповідати вимогам, зазначеним в інструкції для даного виду апаратури; обробка посівів у цих зонах допускається при напрямку вітру від населених пунктів і інших об'єктів, що підлягають санітарному захисту. ( 6.3.1., 6.3.4. Державні санітарні правила ДСП 8.8.1.2.001-98 «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів).
Окрім цього, згідно порядку проведення заходів щодо зменшення випадків отруєння бджіл під час проведення обробки сільськогосподарських угідь пестицидами бджолярі повинні:
-відповідно до ч.3 ст.13 Зкону України «Про бджільництво» зареєструвати пасіку за місцем проживання фізичної особи або за місцезнаходженням юридичної особи, яка займається бджільництвом в органах місцевого самоврядування;
-отримати ветеринарно-санітарний паспорт на пасіку у ветеринарній лабораторії
-отримати ветеринарне свідоцтво за формою №1 на перевезення бджолосімей на медозбір та запилення сільськогосподарських культур за межі району, області;
-при отриманні повідомлення про проведення обробки сільськогосподарських культур пасічник повинен вивезти пасіку в безпечне місце або ізолювати бджіл у вуликах на термін, передбачений обмеженням при застосуванні пестицидів.
Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про бджільництво, відшкодовується в порядку та розмірах, встановлених законодавством України, що передбачено статтею 39 Закону України “Про бджільництво”, а суперечки, що виникають у галузі бджільництва, вирішуються судом у встановленому законодавствам порядку/стаття 40 цього ж Закону/.Порушення Закону України “Про захист рослин” ст. 21 та Закону України “Про бджільництво” ст. 38 тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність.
Головний спеціаліст-
державний фіто санітарний
інспектор Л.В.Ціж