Жовтанецька громада
Львівська область, Львівський район
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

ТОП-33 прізвищ жителів Жовтанецької ОТГ

Дата: 09.08.2019 15:39
Кількість переглядів: 6158

Фото без описуУ Жовтанецькій ОТГ проживає біля 9 тисяч жителів, які мають понад 500 різних прізвищ. Є поширені прізвища, які носять дуже багато жителів, а є і прізвища які мають лиш одиниці. Абсолютним лідером у нашій громаді є прізвище «Вихопень», яке носять більше 400 жителів нашої громади. Також цікавим фактом є те, що у селі Якимів кожна четверта людина має прізвище «Кук».

 Проаналізувавши усі прізвища, наводимо вам ТОП-3 прізвища у кожному селі Жовтанецької ОТГ

Село Жовтанці та село Ставники

1 місце- «Вихопень»

2 місце- «Кравець»

3 місце –«Ширий/Шира»

Село Велике Колодно

1 місце- «Лоза»

2 місце- «Павлусь»

3 місце –«Олійник»

Село Колоденці

1 місце- «Кушка»

2 місце- «Вихопень»

3 місце –«Андрушків»

Село Печихвости

1 місце- «Кулина»

2 місце- «Гнатів»

3 місце –«Вовк, Левицький»

Село Вихопні

1 місце- «Вихопень»

2 місце- «Пшик»

3 місце –«Ширий/Шира»

Село Новий Став

1 місце- «Гренюх»

2 місце- «Лоза»

3 місце –«Поворозник»

Село Горпин

1 місце- «Гнатів»

2 місце- «Катарина»

3 місце –«Бойцун»

Село Честині

1 місце- «Мазуркевич»

2 місце- «Коваль»

3 місце –«Войтків»

Село Вирів

1 місце- «Михайлюк»

2 місце- «Стефанишин»

3 місце –«Якимович, Юрків»

Село Якимів

1 місце- «Кук»

2 місце- «Палиг»

3 місце –«Стефанишин»

Село Грабовець

1 місце- «Вихопень»

2 місце- «Царик»

3 місце –«Кравець»

Довідково:

Детальніше про українські прізвища -- Наталія Рульова, кандидат філологічних наук, доцент кафедри історії та культури української мови Чернівецького національного університету ім. Ю. Федьковича. -- Прізвища -- як вони з’явились? -- З давніх-давен наші предки давали своїм дітям різні імена, щоб їх розрізняти. Коли чисельність населення зросла, стало багато людей з однаковими іменами. Тож люди придумували собі прізвиська. До прикладу, жили в одному селі три Івани. Один Іван працював ковалем, тож його прозивали Іван Коваль. Другий Іван жив за церквою -- і його назвали Зацерковний. Третій Іван був дуже високим, тож і кликали Високим. Ось так, ознаки, за якими можна було розрізнити людей, лягали в основу прізвиськ, а потім і прізвищ.

Найпопулярніші в Україні прізвища, що походять від професій. Це Мельник, Швець, Кравець, Боднар і похідні -- Мельничук, Кравченко, Боднаренко тощо.

-- Ведмідь, Вовк, Заєць, Лисиця. Чому так багато прізвищ, які походять від назв тварин?

-- Навмисне давали прізвиська, які походять від страшних та грізних тварин, яких боялися. Усе для того, щоб відвернути нечисту силу. Звідси й походять прізвища Вовк, Ведмідь. А якщо хотіли підкреслити розум чи хитрість, то називали Сова, Лисиця. Прізвисько ще давали людям, схожим на відповідну тварину зовнішньо чи характером, наприклад, Заєць, бо боягуз. Так само є багато прізвищ, що походять від рослини -- їх або використовували в їжу, або жили поблизу від них, або були чимось схожими на ці рослини. Як от Дуб, Калина.

-- Цікаво!

-- Придумуючи прізвисько, звертали увагу на все і виокремлювали щось найпримітніше. Ось, до прикладу, перелік прізвищ, які походять від зовнішнього вигляду -- Білий, Нечупара. А від звичок чи яскравих ознак характеру -- Бабій чи Мовчан. За знаряддями праці, які використовував чи виготовляв предок -- Кочерга, Лопата; одягу, який одягав чи шив -- Чоботенко; харчів, які вміло готував чи любив їсти -- Мамалига, Борщ, Голубець Цікаво, що прізвища Козак, Козаченко, Козакевич можуть походити або від предка-козака або ж від слова "тарган", якого теж колись називали “козаком”. А закінчення -ук, -енко може вказувати, що це прізвище дали синові. Наприклад, Іванчук -- син Івана, Тимошенко -- син Тимофія, Пономаренко -- син пономаря, Шевченко -- син шевця, Порошенко -- пішло від слова порох, йомвірно, малось на увазі -- син того, хто мав справу з порохом.

До речі, практично усі прізвища, що складаються з двох основ, теж походять від козаків. Це такі як Гонихмара, Непийвода, Варивода тощо.

-- Понад 22 тисячі українців, згідно з даними онлайн-карти прізвищ, мають прізвище Середа, 376 українців -- Неділя. А як виникли прізивща на честь днів тижня?

-- Якщо прізвище -- це день тижня, то ваш предок, скоріш за все, народився саме в цей день.

-- А коли оте прізвисько, про яке ви розповідаєте, врешті стало офіційним прізвищем?

-- Коли виникла потреба передати спадок. Тож із 30-х років ХІХ століття прийняли право, за яким ці прізвиська офіційно стали прізвищами.

-- Чи можна з прізвищем асоціювати звідки родом людина?

-- Так. За закінченнями прізвищ можна говорити про регіон походження. До прикладу, для західних регіонів притаманні прізвища з закінченнями -ук, -юк, -ів, як-от Вінтонів, Кравчук, Романюк. У східних регіонах дуже поширене закінчення -енко: Литвиненко, Порошенко, Гончаренко.

-- Яка наука вивчає прізвища? До якого спеціаліста можна звернутися, щоб розшифрувати походження свого імені і прізвища?

-- Загалом наука про походження власних назв називається ономастика. А походженням прізвищ та імен вивчає антропоніміка.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування: Оцініть роботу апарату Жовтанецької сільської ради

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь